MarcomMall
חיפוש באתר
חיפוש באינדקס
קטגורייה/תחום עיסוק
תת קטגורייה
איזור בארץ
חיפוש לפי שם

מיתוג ופרסום, מה ההבדלים?

קיימת נטייה לבלבל בין שני המושגים: "מיתוג" (BRANDING) ולעומתו "פרסום". המותג והפרסום "מוגשים" ללקוח יחד כחלק מן המהלך השיווקי, אולם עבור בעל עסק המעוניין לשווק את מוצריו או שירותיו, חשוב להבין את ההבדלים בין שני הכלים השיווקיים הללו, ללא קשר לגודלו הנוכחי של העסק.

הדוגמאות המובאות במאמר הן של מותגים גדולים מן הסיבה שאלו מוכרים לכולנו, אך חוקי השיווק תקפים בכל שוק ולכל עסק. נתחיל מבראשית: אדם (או קבוצה) מעוניין למכור מוצר או שירות לפרנסתו, נכנה אותו "החברה". תחילה, על החברה להתארגן כדי שתוכל לספק את אותו מוצר או שירות.
בשלב הבא יש ליידע את קהל היעד ולשכנע אותו שהמוצר או השירות אכן מועילים או עדיפים על פני המתחרים, לשם כך נועדו שני הכלים השיווקיים הנדונים.

המותג – הבטחה שאיננה משתנה
המותג הוא ההבטחה שתייצג את המוצר או השירות הספציפי בתודעת הלקוח.
חשוב שלא נבלבל בין המותג למוצר/שירות או החברה.

דוגמאות:
1. המוצר: שעון יד
מותג א': SWATCH, ההבטחה: אופנתי וקליל.
מותג ב': ROLEX, ההבטחה: סמל סטטוס יוקרתי וקלאסי.

2. החברה: סנו
מותג א': סנו, ההבטחה: מוצרי ניקוי שימושיים לבית.
מותג ב': CREMA, ההבטחה: מוצרי טיפוח לאמבט, מפנק ועדכני. (כן כן, CREMA הוא מותג של חברת סנו).

מהם מאפייני ההבטחה הזו?
א. הבטחה אמיתית: אפשר "לעבוד" על אנשים פעם אחת ואמינות שנפגמה קשה מאוד לשקם.
ב. הבטחה בלתי משתנה: מותגים נכונים לא מזגזגים! למשל: אם B.M.W ינסו למכור מכונית זולה, הם יפגעו בקהל לקוחותיהם פגיעה רגשית "אנושה".
ג. הבטחה מבודלת (שונה) מן המתחרים: אומנם המותג נבנה לטווח זמן ארוך, אך ברגע "לידתו"- כניסתו למודעות הצרכנים, עליו להיות שונה בברור מן המתחרים. אחרת לא יבחינו בו או שלא יספק לצרכן סיבה לשנות את הרגליו. ההבדל לא חייב להיות במוצר/בשירות עצמו,

למשל: KOTEX נכנסו לשוק ההיגיינה הנשית עם מוצרים שאינם שונים מהותית מאלו הקיימים בשוק. יתרה מזאת, שוק זה נחשב לשוק "קשה" מאוד למותג חדש מכיוון שנהוג היה לחשוב שאישה בוחרת את המותג שלה בגיל צעיר וזה הופך להרגל שכמעט איננו ניתן לשינוי. הבידול העיקרי של KOTEX היה בשפה העיצובית. הם הראשונים בשוק זה שהעזו להשתמש בצבע האדום, שנחשב ל"אסור" בתחום זה (מסיבות הגיוניות כביכול) והאריזות עצמן עוצבו בצורה מהפכנית לתחום, כמוצרי טיפוח אופנתיים. (מאז השקתו של המותג KOTEX, בשנת 2004 ועד שנת 2006, עלתה החברה קימברלי-חוגלה מנתח של 18% במוצרי ההיגיינה הנשית ל- 30%).

פקטור המחיר
מלחמת מחירים, כמו כל מלחמה, נגמרת בהפסדים.

מיתוג נוצר כדי להימנע ממלחמה זו! ברגע שההבטחה הוטמעה אצל הצרכנים קשה יהיה לחקותה. קל לחקות מוצר/שירות או מחיר, קשה מאוד לחקות מותג נכון.

דוגמאות:
1. אחד המותגים החזקים בתחום הציוד ההיקפי למחשבים הוא LOGITECH, עוצמתו בתפישת האיכות והחדשנות הנובעת בעיקר מעיצוב אריזות ועיצוב מוצר. עוצמה זו מאפשרת לגבות מחיר גבוה בהשוואה לרוב המתחרים.

2. המותג ORANGE נכנס לשוק הסלולארי בישראל רק שלישי, אולם המותג היה כ"כ מבודל מהמתחרים שהוא הצליח לתפוס נתח שוק גדול. עקביות המותג בניגוד לזגזוג המתחרים הביאה, בנוסף לפעולות רבות אחרות, לגדילה מתמדת בנתח שוק זה. ושוב המחיר פחות משמעותי, לראייה ראה מקרה "אמיגו" (המפעיל הרביעי) שנכשל על אף שהיה הזול ביותר. (מאז השקתו של המותג ORANGE, בשנת 1999 עלה בהתמדה נתחו בשוק הסלולארי עד לכדי 32% - מותג זה מוכתר כמותג החזק ביותר בשוק זה עפ"י מדד המותגים של גלובס).

פרסום – משתנה בהתאם למצב בשוק
פרסום הוא שימוש במדיות תקשורת שונות (טלוויזיה, שילוט חוצות, אינטרנט, עיתונות..) על מנת ליידע את קהל היעד לגבי המותג ולשכנע אותו. כאשר המותג נטמע במודעות הציבור, הפרסום "יתחזק אותו", כלומר יזכיר את קיומו ויציג חידושים במוצר או בשירות וכך יהדוף תחרות.
ההבדל העיקרי בין מיתוג לבין פרסום: המותג הנכון איננו משתנה בעוד הפרסום משתנה ומגיב למצב השוק, לפעולות המתחרים, להבדלים בין קהלי היעד השונים, ולצרכים המשתנים.

למשל: - בנק' זמן a עבור קהל b יהיה נכון לצאת במבצע מחירים.
- בנק' זמן c עבור קהל יעד d, נכון יהיה לצאת בפרסום המדגיש פן מסוים של המותג.
- אם המתחרה מדגיש את נושא e אנו נדגיש את נושא f, וכו'.

אך תמיד, תמיד יחזק הפרסום את ההבטחה המקורית – המותג. גם אם בטווח הזמן הקצר ייראה ריווחי יותר לפעול אחרת, הרי שהניסיון השיווקי מלמד שבטווח הארוך, אמינות מותג שנפגעת, קשה לשקם, וההפסדים לא מאחרים לבוא (על מנת שלא לפגוע באף אחד, נביא דוגמאות לפרסום נכון- מחזק מותג בלבד).

דוגמאות:
1. פרסום מבצע מחירים של חברת BMW הוצג בשילוט חוצות אלגנטי, כמעט תדמיתי. תמונת אוירה של רכב החלומות ואמירה בסגנון: "עכשיו גם אתה יכול להרשות לעצמך..", בהתאמה למותג היוקרתי.
מבצע מחירים של אופטיקה הלפרין הוצג בתשדירי רדיו רעשניים עם אמירה בסגנון: " שברנו את המונופול", "בעל הבית השתגע", בהתאמה למותג העממי.
2. המותג בפרסום של "דנונה" מחזק מותג "לבן", כלומר: רענן, נקי ובריא.
המותג בפרסום של "יופלה" מחזק מותג "אדום", כלומר: שובב ומתגרה.

לסיכום: התחרות, בכל תחום בשוק, הולכת וגוברת. הצלחת החברה שלך, לא משנה גודלה כיום, תלויה במוצר או שירות טובים ותחרותיים, ולא פחות מכך בתהליך שיווק נכון ויסודי לטווח הארוך שבסיסו הוא מיתוג.


הכותב עמרי קלינברגר, הוא בעלי חברת מיתוג+פרסום – Brandmaster
דוא"ל: omri@brandmaster.co.il

לפרופיל העסקי של Brandmaster באתר מרקום מול

לקישור לכתבה באתר Brandmaster

חזרה לראש הכתבה

הדפסשלח לחבר
לכתבות ומאמרים נוספים...
האם סרט מוצר יכול להגדיל את נתוני המכירות?
מיתוג אג'ילי
אז איך יראה סרט התדמית שלכם - "בטוח" או "יוצא מן הכלל"?
הדרך הקלה להתאים שיווק Inbound לשוק מסוים
כיצד לבנות אסטרטגית שיווק "משפיע"
שלושה עדכונים חדשים בטוויטר שעלינו לקחת בחשבון בשנת 2015
מיטב ערוצי השיווק והטקטיקות לחברות B2B
איך לשלוט באיזון בין עיצוב אתר והפונקציונליות שלו
תקשורת שיווקית בחברה גלובלית
יצירת סרטי שיווק מבדרים ומלמדים

אודות מרקום

טיפים והמלצות אינדקס ספקים מצגות מולטימדיה עיצוב מצגות

עמוד הבית

פרסום באתר עיצוב גרפי סרטי תדמית רעיונות שיווקיים

פורום מרקום

כתבות ומאמרים תרגום ועריכה דפוס דיגיטלי מוצרי פרסום
סיפורי הצלחה מיתוג ביתן לתערוכה עיצוב ובניית אתר יחסי ציבור
מרקום ניוזלטר קורס מרקום מתקני תצוגה בנייה וקידום אתר שלומית הרץ
סדנאות מרקום כתיבה שיווקית מיתוג עסקי עיצוב פלאש דרושים מרקום
אירועים עסקיים מפת האתר כנסים וארועים עיצוב אריזות

קידום אתרים

כנס מרקום מדיה חברתית שיפוצים והתקנות
דרונט בניית אתרים
כל הזכויות שמורות למרקום מול 2009 studio-touch