MarcomMall
חיפוש באתר
חיפוש באינדקס
קטגורייה/תחום עיסוק
תת קטגורייה
איזור בארץ
חיפוש לפי שם

שבעת הכלים המטריפים שיהפכו כל תוכן לתוכן שיווקי ממגנט

כתיבה שיווקית היא טכניקת כתיבה שתכליתה להפוך קוראים לקונים. מה מוכרים? תלוי את מי שואלים...

בחודש מאי למדנו למה הפכה הכתיבה השיווקית לחלק בלתי נפרד מכל תוכן שיווקי באינטרנט.
בחודש יוני העמקנו את ההיכרות עם טכניקות נוספות של כתיבה שיווקית, בדרך ליצירת הקשר האולטימטיבי עם הקורא (החבר'ה קוראים לזה אנגייג'מנט).

אחרי הפסקה מתודית, אני חוזרת אליך עם פרק שלישי בסדרה, ובו נחשוף בצוותא את שבעת הכלים שיהפכו כל תוכן לתוכן שיווקי ממגנט ואפקטיבי. 
 
אז אמרנו שהקורא שמגיע לבלוג שלך לא מחפש סיפור, אלא פתרונות. במציאות שבה קרוב ל-90% מכל ההחלטות הצרכניות בעולם מתחילות בשאילתה במנוע חיפוש, יש לנו - כמנהלי ועורכי תוכן שיווקי - שתי מטרות עיקריות:

1. לוודא שהתוכן שלנו מספק את התשובה לשאלה
2. להבטיח שגם מנועי החיפוש וגם הקורא הנובר בתוצאות החיפוש, יזהו את הרלבנטיות של התוכן. 

כדי שכך יקרה, עלינו "למכור" להם את התוכן שלנו, ולצורך כך גייסנו כמה וכמה טקטיקות מארסנל הטכניקות של הכתיבה השיווקית:

• עקרון המגלשה החלקלקה: המטרה שלך היא להוביל את הקורא ממשפט למשפט ומפסקה לפסקה, עד שיאמר "טוב ראבאק... 'תמסרתי. 'שתכנעתי. כולי שלך!"
• טון סמכותי ומשדר אוטוריטה: אנשים מחפשים מנהיג ללכת אחריו, והתפקיד שלך הוא להניף את הדגל ולהוביל את הקוראים אל הארץ המובטחת
• כאב. כאב. כאב. ועוד כאב: אנשים לא קונים מה שהם צריכים, אבל הם יחפשו אותנו ויקנו מאתנו אם נגרום להם להאמין שנפתור להם את הבעיה המציקה להם. כגדול הבעיה - כך גודל הרצון לפתור אותה
• אף אחד לא חייב להתמודד לבד: כאב זה כאב, אבל כדי שהוא יוכל להפוך למנוף שיווקי, על הקורא להרגיש את החמלה שלך נוגעת בו בין המילים, ולהשתכנע בכנותה
• טיפוח מדויק של שרשרת ההון השיווקי: כידוע, בבסיס כל התורה שיווקית ניצבת נוסחה קטנה אך חיונית, והיא: להכיר, לאהוב ולתת אמון. עליך להוביל את הקורא מאנונימיות מוחלטת לבוננזה שיווקית
• לשאול את השאלות הנכונות בדרך לתשובה: כמו שחלוצי הקופירייטינג כבר ידעו, כדי לקבל את התשובה הנכונה צריך לדעת לשאול נכונה את השאלה הנכונה 
• להגיד לקוראים מה לעשות. לא פחות: ההצעה שלך היא כנראה הדבר הכי טוב שקרה לקורא שלך... אבל בלי להגיד לו מה לעשות - הוא לא יעשה כלום. הפתרון: קריאה ברורה ואסרטיבית לפעולה.

עד כאן, העלנו באוב שבע טכניקות של כתיבה שיווקית, שנועדו לסייע לנו להוביל את הקורא לאורך התוכן, למנוע נטישה, לטפח קשר, לייצר את האווירה הנכונה ולהנחות אותו למלא את המשימה שהועדנו לו. אבל זה בהחלט לא כל הסיפור... כי טכניקה היא טכניקה היא טכניקה. עכשיו צריך לראות איפה הכי כדאי לנו לעשות שימוש בטכניקות, ואיך לשלב אותן עם חלקי התוכן השונים - כדי לקבל את האימפקט השיווקי האולטימטיבי. הנה שבעת הכלים שיהפכו כל תוכן לתוכן שיווקי ממגנט ואפקטיבי: 

1. כותרת מוכרת. משחק סכום אפס.
נקודת ההתחלה והסוף של כל תוכן היא הכותרת. סטטיסטית, פי 5 אנשים יקראו את הכותרת בהשוואה למי שיקרא את המאמר. אבל מי שהכותרת לא "תעשה לו את זה" - קרוב לוודאי שידלג על המאמר כולו... אחת ועוד אחת: הכותרת היא החלק שבו עליך להפעיל את מיטב קסמי הכתיבה השיווקית, כדי למשוך את הקורא אל התוכן שלך. מה זה אומר בתכל'ס?
• כותרת שיווקית תשים על השולחן את הכאב של הקורא (עומדת לפני גירושין? את לא חייבת לעבור את זה לבד)
• או תתמקד בתועלות של השירות/המוצר שהתוכן שלך נועד לשווק (לחץ אוויר תקין בצמיגים מציל חיים וחוסך כסף. חפשו את האפליקציה של neo-matix)
• ו/או תחבר בין שניהם  (את יכולה לעצום עיניים, אבל הגוף שלך - לא. בדיקת ממוגרפיה עשויה להציל את חייך! קבעי תור עכשיו!).  

שלוש כותרות טובות להתחיל איתן את היום
• מי עוד רוצה (משהו טוב): כותרת שמבוססת על הוכחה חברתית  (מי עוד רוצה ליהנות מחופשה מדליקה במחיר ממש מצחיק)
• האם גם לך (בעיה): כותרת שמבוססת על שילוב קטלני בין הוכחה חברתית, שותפות סוד וחשיפה אישית (האם גם לך נמאס להתעורר כל בוקר ולמצוא חצי בלורית על הכרית?...)
• תנו לי (זמן) ואני אראה לכם איך (תועלת): כותרת משוואה קלאסית, שמתאימה במיוחד לפעילות העשרה (תנו לי 4 שעות מזמנכם ואני אלמד אתכם לעשות כסף עם כתיבה שיווקית אפקטיבית)

ועכשיו: קיצור דרך מדליק לעצלנים
ראית פעם מגזינים מתורגמים מחו"ל? על עמודי השער שלהם יש הפניות לכתבות בתוך העיתון. זה המקום שבו עורכי התוכן עשו שמיניות באוויר כדי לגרום לך לשלוף את הארנק. זה בדיוק המקום שממנו אני מציעה לך עכשיו לשאול רעיונות לכותרת הבאה שלך:
• הכותרת "איך לכווץ את הירכיים ב- 6 דקות בלבד ביום", תהפוך בקלות ל- "איך לכתוב פוסט אלוהי ב- 20 דקות בלבד"
• הכותרת "4 המילים שמפתות כל גבר, בכל עת", תהפוך בקלילות ל- "4 המילים שמרגיעות כל לקוח,  בכל מצב"
• והכותרת "21 טיפים שובבים לסקס פרוע", תוכל לשמש אותך בגרסתה המעודנת, כ- "21 טיפים מעולים לטקסט מוכר".

2. כותרת ביניים עושות שכל גם בעיניים
כותרות ביניים הן חלק בלתי נפרד מעריכת טקסט אינטרנטית, ותפקידן להדגיש את החשוב, לשבור את שטיחי המילים של הטקסט ולאפשר לקורא לסרוק את עיקרי הדברים בנוחות מקסימלית ובהשקעת זמן מינימלית. אבל... וכאן החידוש, כותרות ביניים הן כלי מצוין ליצירת סקרנות, להדגשת הכאב ו/או התועלת, ולהשבחת הערך השיווקי של התוכן כולו.
למשל:
• יצירת ציפייה לבאות: זה מה שמחכה לך בהרשמה לניוזלטר
• חיזוק הקריאה לפעולה: מלאו את הטופס ותוכלו ליהנות מכל היתרונות
• בניית סקרנות ועניין: והנה הסוד שיבטיח את הצלחתכם

3. רשימות בולטים גרפיים או ממוספרים
בולטים הן מפלטו הנוח של הכותב הלא-נורא-מיומן. במקום להתעמק בתחביר, לקשור דבר בדבר, להתמודד עם משפטים ארוכים ומפותלים – מתקתקים לכל טיעון וטענה בולט – וסוגרים עניין כמו גדולים.
בולטים הם גם מפלטו הנוח של הקורא הטרוד והמיוגע, שבסך הכל יצא לחפש אתונות, אבל גוגל הביאה לפתחו ערימות על ערימות של מידע. בולטים מאפשרים לו לקרוא במהירות, להבין מי-נגד-מי ולקבל החלטות בלי לשקוע בתוך סדיני מילים מעיקים.
אחת ועוד אחת: אם זה טוב לכותב וטוב לקורא - כדאי מאוד לאמץ את הטכניקה הזאת בחום, אבל... בחוכמה:
• לפני כל רשימת בולטים כדאי מאוד להקדים משפט שיגדיר את ההקשר ויעשה לבולטים ספתח מכובד
• אם אין סיבה למ¬ספר - אין סיבה למספר
• אם יש סיבה למספר - כדאי מאוד שרצף המספרים ייצג בצורה הגיונית את התהליך
• והנה אנחנו מגיעים לטריק שיביא אותך בצעדי ריקוד אל היכל התהילה של הכתיבה השיווקית: הבטחת מה שהבטחת (ארבעה טיפים, שבעה צעדים, חמישה סודות...)? עמדת בהבטחה? עכשיו מגיע רגע התהילה שלך, הרגע שבו עליך לשלוף בחינניות את הבולט הנוסף והבלתי צפוי: הטיפ החמישי, או הצעד השמיני או הסוד השישי... והם - הבלתי צפויים - יהיו תמיד-תמיד האס שבחבורה, הקרם דה-לה-קרם, ההכי-הכי WOW!

4. ביטויים מעצימים
ביטויים מעצימים (או בשמם הלועזי power phrases) הם מילים וצירופי מילים טעונים אמוציונלית, שמייצרים אצל הקורא סוג של תמונה מנטלית. התמונה המנטלית הזאת תורמת להיווצרותו של תהליך שמתחיל לדגדג לקורא בבטן... בלי זה - המילים שלנו יישארו רק מילים והקורא שלנו יישאר אך ורק קורא... 

השתמשו באלה כדי להניע את תהליך המכירה
איזה ביטויים מעצימים כדאי לנו לשתול בתוכן בדרך לשכנוע האולטימטיבי? הנה רשימה קצרה ומאוד-מאוד לא ממצה: מדהים, תגלית, חינם, בריאות, אהבה, כסף, מוכח, תוצאות... וכמובן... סודות...

5. מעברים. המגלשה החלקלקה מכה שנית
רשימות קלילות של בולטים הן כיף גדול לכותבים ולקוראים, זה נכון, אבל כמו שכל דייג מתחיל יודע, כדי לתפוס דגים - צריך פיתיון טוב. זה התפקיד המאוד חשוב של המעברים, והם מחזירים אותנו אל עקרון המגלשה החלקלקה, והפעם - ביצירת חיבור מסקרן בין פסקה לפסקה, לאורך הטקסט. שמים אותם בסופי פסקאות או בתחילתן, וזה הדבר הכי קרוב מבחינתנו לתחביר ספרותי לוגי, אבל בתוכן השיווקי התפקיד שלהם איננו לשמר את רצף המחשבה, אלא לפתות את הקורא להמשיך ללכת אחרינו לארץ לא זרועה.

הנה כמה דוגמאות למעברים מעוררי עניין
• ומה שהכי טוב ב...
• רק מה, הדבר החשוב באמת הוא ...
• אבל לפני שתקבלי החלטה....
• אם אינך בטוחה עדיין...
• וזה עוד לא הכל... כי...
• ועכשיו, תתחילי ל.... בעזרת...

6. ההצעה. סוף סוף הדבר האמיתי
כל כך הרבה פעמים אני פוגשת בעלי עסקים עם ניצוצות בעיניים, מלא כוונות טובות והמון ידע... אבל כשאני שואלת מה הם עושים - אני מקבלת תשובות ממוסמסות על כתף תומכת ובית חם וגב מקצועי ואוזן קשבת... תגידו, אתם עובדים בקופת חולים או בטמבוריה השכונתית?  ואז אני מנסחת את השאלה מחדש, ואני שואלת: מה אתם מוכרים? ואני מקבלת שני סוגים של תשובות: מי שמוכר מוצרים – יודע לתת תשובות. מי שמוכר שירותים – ממשיך להסתובב מסביב לזנב המילים ולא באמת מוצא תשובה ניתנת לכימות ומדידה...

בזה בדיוק עוסקת "ההצעה". זה מה שאנחנו מוכרים. עבור "זה" אנחנו גובים כסף. אבל... כדי שנגיע לרגע המיוחל הזה – גם את ההצעה עלינו להלביש במחלצות של כתיבה שיווקית, או בז'רגון המקצועי: להציע "הצעה שאי אפשר לסרב לה".
איך עושים את זה?
נגיד שאנחנו מוכרים שמיכת תינוקות בהתאמה אישית. גודל השמיכה הוא 50/50 מטר, ניתן לבחור צבע, עיצוב ומסר רקום עד 25 אותיות. המחיר הוא 70 ₪ וניתן להוסיף עוד מרכיבים בתוספת מחיר.

איך תיראה ההצעה שלנו בתצוגה השיווקית שלה?
ברכישת שמיכת תינוקות יפהפיה ברקמת יד, בגודל 50/50 סנטימטרים, תוכלי לבחור צבע ודוגמה לפי טעמך והעדפותיך. מבחר של (מספר) צבעים ודוגמאות מרהיבות יבטיח כי אצלנו תמצאי בדיוק את השמיכה שתתאים לתינוק או לתינוקת החמודים. 
25 סיבות טובות להוסיף מסר מיוחד לרך הנולד
המחיר האטרקטיבי של השמיכה כולל רקמה על פי בחירתך של עד 25 אותיות, ואם תרצי לרשום מסר ארוך יותר – תוכלי להוסיף זאת להזמנה, בקלות ובמחיר מיוחד.

האם זוהי הדרך היחידה לניסוח ההצעה?
בוודאי שלא. רעיון המסגרת הוא להפוך את המוצר (ולהפוך את השירות שהפך למוצר) למשהו נעים, מסביר פנים, כדאי, אטרקטיבי, ובעיקר: עונה על הצורך של קהל המטרה שלך. לחלק מהם יהיה חשוב במיוחד מראה השמיכה, לאחרים - הרכות, הרקמה, הזמינות, מהירות המשלוח, המחיר, חומר המילוי ועוד ועוד...
אחת ועוד אחת: לא לשכוח לברר, תחילה, מי קהל המטרה שאליו מכוונת ההצעה.

7. הסגירה.
כמו שצריך סוף לסיפור אהבה, כך צריך סוף ל"שיחה" עם לקוח. אמרנו, הסברנו, פירטנו, הצענו, הבהרנו מה צריך לעשות ואיך, הוספנו בונוסים והגבלות של זמן וכמות... עשינו הכל. עכשיו, צריך להעביר את המושכות לידיים של הקורא, כדי שישתלט על הסוסים הדוהרים ויתחיל להרגיש בעל בית בעולמות התוכן שלנו.

הנה כמה נוסחים אטרקטיביים לסגירה של תוכן שיווקי:
• עכשיו הכדור בידיים שלך
• הצעד הבא תלוי לגמרי בך
• זאת תהיה ההשקעה הכי טובה שעשית עד היום (במיוחד כאשר מחיר המוצר אטרקטיבי).

 

נכתב על ידי עידית נעמן, מנכ"ל האקדמיה לשיווק באמצעות תוכן. לעמוד הפייסבוק: http://www.facebook.com/contentips
בניית אסטרטגיות תוכן I ייעוץ וליווי שיווקי I הדרכות והרצאות I כתיבה בתפירה עילית

לפרופיל של AOCM בפורטל מרקום מול

 

חזרה לניוזלטר מרקום מול אוקטובר 2012
חזרה לראש הכתבה

הדפסשלח לחבר
לכתבות ומאמרים נוספים...
האם סרט מוצר יכול להגדיל את נתוני המכירות?
מיתוג אג'ילי
אז איך יראה סרט התדמית שלכם - "בטוח" או "יוצא מן הכלל"?
הדרך הקלה להתאים שיווק Inbound לשוק מסוים
כיצד לבנות אסטרטגית שיווק "משפיע"
שלושה עדכונים חדשים בטוויטר שעלינו לקחת בחשבון בשנת 2015
מיטב ערוצי השיווק והטקטיקות לחברות B2B
איך לשלוט באיזון בין עיצוב אתר והפונקציונליות שלו
תקשורת שיווקית בחברה גלובלית
יצירת סרטי שיווק מבדרים ומלמדים

אודות מרקום

טיפים והמלצות אינדקס ספקים מצגות מולטימדיה עיצוב מצגות

עמוד הבית

פרסום באתר עיצוב גרפי סרטי תדמית רעיונות שיווקיים

פורום מרקום

כתבות ומאמרים תרגום ועריכה דפוס דיגיטלי מוצרי פרסום
סיפורי הצלחה מיתוג ביתן לתערוכה עיצוב ובניית אתר יחסי ציבור
מרקום ניוזלטר קורס מרקום מתקני תצוגה בנייה וקידום אתר שלומית הרץ
סדנאות מרקום כתיבה שיווקית מיתוג עסקי עיצוב פלאש דרושים מרקום
אירועים עסקיים מפת האתר כנסים וארועים עיצוב אריזות

קידום אתרים

כנס מרקום מדיה חברתית שיפוצים והתקנות
דרונט בניית אתרים
כל הזכויות שמורות למרקום מול 2009 studio-touch